Opis instalacji oprogramowania do obsługi plików Djvu

Obecnie format Djvu jest jednym z najczęściej wykorzystywanych formatów w bibliotekach cyfrowych ze względu na zachowanie kompromisu pomiędzy jakością pliku wynikowego a wielkością stworzonego pliku.

Możliwość obsługi formatu Djvu można zapewnić na 2 sposoby: 

1) Instalacja dedykowanej przeglądarki Djvu,

2) Instalacja pluginu do obsługi formatu Djvu w przeglądarce np. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera itp.

Oprogramowanie do obsługi Djvu można pobrać m.in. z następujących stron: 

http://djvu.org/resources/

http://www.lizardtech.com/downloads/category/

http://www.djvu.com.pl/download.php  (wersje PL)

Poniżej przedstawiamy sposób instalacji przykładowego pluginu Djvu (Przeglądarka i wtyczka DjVu dla Windows wersja 6.1.4) do obsługi tego formatu z poziomu przeglądarki internetowej w systemie Windows. 

Instalator plugina pobieramy ze strony polskiego dystrybutora oprogramoania Lizardtech http://www.djvu.com.pl/download.php w wersji odpowiedniej dla systemu 32 lub 64-bitowego. Instalacja przebiega w sposób standardowy

 

 

 

 

 

 

 

Internet Explorer

Po zainstalowaniu sprawdzamy w programie Internet Explorer czy Menu --> Narzędzia --> Zarządzaj dodatkami --> Paski narzędzi i rozszerzenia  (opcja Pokaż: Wszystkie dodatki) dodatej DjVuCtl Class ma status włączony (jeśli nie to go włączamy). Po zatwierdzeniu zmian pliki Djvu powinny otwierać się automatycznie.

 

 

 

Mozilla Firefox 

Po zainstalowaniu ustawiamy w programie Mozilla Firefox --> Menu --> Narzędzia --> Opcje  --> Aplikacje  odnajdujemy na liście Typ zawartości wskazujący na Djvu i wybieramy "Użyj aplikacji DjVuViewer". Po zatwierdzeniu zmian pliki Djvu powinny otwierać się automatycznie.

 

 

 

Google Chrome

Od dna 1 września 2015 pluginy NPAPI (w tym obsługujące DjVu) przestały działać w przeglądarce Chrome. Wyjaśnienie wystosowane przez firmę Google znajdziecie pod adresem: https://support.google.com/chrome/answer/6213033?hl=pl

 

 

Aplikacja WinDjView

Instalator do pobrania ze strony http://www.djvu.com.pl/download.php  w sekcji Przeglądarka WinDjView (wersja EN). Proces instalacji przebiega standardowo. Poniżej przykładowy zrzut ekranu wykonany w systemiw Windows 8.1 64 bit.